Yaşamınızda bir şeylerin sıkışmış olduğunu hissediyor musunuz? Üzerinde durmasanız da zaman zaman ya da sık sık daha fazlasını başarabileceğinizi ve öyle olması gerektiğini biliyor musunuz? Son zamanlarda güncel yaşamın içerisinde sürükleniyormuş gibi var olduğunuzu düşünüyor musunuz? Veya aslında hayatınızda nelerin değişmesi gerektiğini biliyorsunuz, ama bunun nasıl yapılacağından pek emin değil misiniz?Şimdi birkaç saat ya da bir gün değil, sadece bir an otuz günlük kısa bir süre için yaşamınızı şekillendirdiğinizi düşünün. Otuz gün boyunca aklınıza her geçen gün bu değişimle ilgili mesajları güçlendirerek doldurduğunuzu, yeni deneyimler, yeni vizyonlar kazandığınızı düşünün. Gerçekte ne istediğinizi açık bir şekilde netleştirip, anlamadığınız her şeyi anlamaya başladığınızı ve bu amaca nasıl ulaşacağınıza dair bir plan geliştirdiğinizi düşünün.
​


İç dünyanıza, kendinize bakarken, yıllarca anlattığınız bir hikayeyi keşfetmeye başladığınızı, bunun sizi cevaplarınıza götürdüğünü ve sizi yeterince düşündürmeye başladığını hissedin.Yeni bir hikaye yarattığınızı düşünün. Bu yeni hikayenin de yepyeni bir hayat yarattığını hayal edin. Ve bütün bunları yanınızdaki güçlü bir rehberle yapmanız gerekip gerekmediğini düşünün. Hayatınızın asla bir daha aynı olmayacağı bir yolculukta, Koçluk ve Koç ile bu hayaliniz gerçek olacağını deneyimleyin.Tüm bunlara sahip olmanız için ilk adımı Siz atın. Başkaları size ne derse desin başarıya yürümüş her insan gibi Yüreğinizin Sesini sahiplenin. İpleri elinize alıp kendinize Hadi bitirelim bu işi derken yalnız olmadığınızı sizin gibi yola çıkanlarla yolunuzun kesişeceğini hatırlayın.Gün gelip geriye baktığınızda İyi ki demek ya da Keşke demek artık sizin sorumluluğunuzda…

Koç Nedir ?
Değişim yolculuğuna çıkmış kişilerin, birlikte yürümek istedikleri kişilere koç denir.Hayatın her alanında insan, bazen kendi potansiyelinin farkında olmadan geleceği için beklentiler içerisinde olabilmektedir. Yaşam koçu ise bu potansiyelin tespitinde önemli rol oynadığı gibi, kişinin geleceğe dair daha sağlıklı planlama yapmasını ve bu potansiyeli en iyi şekilde değerlendirmesini sağlar. Ancak yaşam koçunun görevi, sadece bunlarla sınırlı değildir. Kişinin mevcut iş veya eğitim yapısında değiştirme imkânı bulunan şeyler olmaması halinde ise, o anki konumuna göre yeni bir yol çizer. 

Elbette ki bir yaşam koçu, kendisinden hizmet alan bireylerin sadece iş yaşantısı üzerine yoğunlaşmaz. Duygusal ilişkiler, aile yaşantısı, eğitim hayatı, zamanın verimli kullanılması gibi, farklı pek çok açıdan danışanının genel durumunu değerlendirerek hizmet verebilmektedir.

Bir Koç ile çalışarak,
• Sevdiğiniz işi bulup ona doğru adım atmanızı sağlayabilir,
• Hayallerinizi gerçekleştirmek için bir hareket planı hazırlayabilir,
• İlişkinizde gözünüzden kaçan yanları tespit edebilir,
• Yaşam amacınızı netleştirebilir,
• Sizi engelleyen inançlarınızı tespit edip bunları değiştirebilirsiniz.

Koçla yapacağınız çalışma, kararsız kaldığınız ya da sıkıştığınızı sandığınız noktadan sizi çıkarmayı amaçlar.


Koç ile çalışmanın faydaları:

Koçluk sürecinin bireylere çok çeşitli alanlarda katkıları olabilir.
Bireysel hedefler belirlenmesi ve bu hedeflere ulaşılmasına yardımcı olur, bireyler ölçülebilir ve net hedefler belirleyebilirler.
Bireylerin kendilerine olan güvenlerini arttırmalarına yardımcı olur.
Etkili iletişim yetenekleri geliştirmelerine yardımcı olur, diğer bireylerle sürdürülebilir ilişkiler geliştirmelerine destek olur.
Kariyer hedeflerine ulaşmaları sürecinde yardımcı olur, hedeflerine ulaşma sürecinde iş ve özel yaşam dengesi kurmalarına destek olur.
Öz farkındalığı arttırarak bireyin içsel gelişimini destekler.

Psikolog ve yaşam koçu arasındaki fark
Psikologlar ile yaşam koçları arasındaki en önemli fark, yaşam koçlarının akıl sağlığı ile ilgilenmiyor olmalarıdır.
Koçluktaki amaç psikolojik anlamda sağlıklı olan kişilere istediği yolda ilerlemeleri için yardımcı olmak ve gereken destek, motivasyonu sağlamaktır. Psikologlar ise koçlardan farklı olarak depresyon, anksiyete, yeme bozuklukları ve benzeri gibi çeşitli psikolojik problemleri bulunan danışanlar ile çalışırlar ve hastalıkların getirdiği sıkıntıların azaltılması ve hayat kalitesinin arttırılması amacıyla terapi yaparlar.

Andre Gide derki:
Açılmamış kanatların büyüklüğü bilinmez.

Elif ERTEMEL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir