∙ Çocuğumun elinden tabletini alamıyorum!
∙ Çocuğum bizimle vakit geçirmiyor, durmadan bilgisayar oyunu oynuyor ya da televizyonun başından kalkmıyor!
∙ Ne zaman tabletini istesem vermek istemiyor, ısrar ettiğimde ise durmadan ağlıyor!
Günümüzde birçok anneden belkide en çok duyduğumuz serzeniş sözleridir bunlar. Evet teknoloji çağındayız ve internet, bilgisayar, televizyon artık hayatımızın vazgeçilmezleri arasında çoktan yerlerini aldılar. Biz yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda kendi ilgilerini çeken oyunlar, videolar, çizgi filmler tablet bilgisayarlar aracılığıyla olsun akıllı telefonlar aracılığıyla olsun online veya değil internetle, teknolojik aletlerle ilgilenmek istiyorlar. Çocuklarımızın ellerinden bu imkanları tamamen günümüzde mümkün olmayacağı aşikar bir durum. Peki biz bu durumu, çocuğumuzun internet ve teknolojik aletler ile geçirdikleri süreyi nasıl kontrol altına alabiliriz? Biraz bahsedelim.
√ Öncelikle çocukların günlük ekrana bakma süreleri yaşları ile 10 dakikanın çarpımından çıkan sonuca göre maksimum ekrana bakma süresi belirlemesi gerekir. Yani 10 yaşındaki bir çocuğun 10.10dk = 100 dk en fazla bir günde ekrana bakacağı süredir. Çocuğa belli bir süre verilmeli ve bu süreden hiçbir zaman taviz verilmemelidir. Özellikle anne ve babaların ortak bir tutum sergilemesi çok önemlidir. Evet ağlayabilir daha fazla vakit geçirmek isteyebilir ama siz kararlı olursanız zamanla o da bu durumu kabullenecektir.
√ Bu konuda anne ve babaların (aile üyelerinin) iyi birer rol model olmaları oldukça önemlidir. Unutmayın çocuklarınız siz ne yaparsanız onu kopyalar. Durmadan elinde telefon olan bir anneyi gören çocuk normal olarak oda tablet, bilgisayar veya telefon ile ilgilenmek isteyecektir. Mümkün olduğunca telefon, tablet gibi teknolojik aletleriniz ile çocuğunuzun yanında ilgilenmeyin.
√ Çocukların internet ortamında neler yaptığını hangi sitelere hangi oyunları oynadıklarını kontrol edin. Yaş gruplarına uygun olmayan oyunlar oynadıklarını veya videolar izlediklerini fark ederseniz ona bu durumu sebebi ile birlikte açıklayın ve oynamaması, izlememesi gerektiğini söyleyin. Gerekirse internetinize bu konuda sınırlandırma getirin.
√ Çocuklarınızın akranları ile keyifli vakit geçirecekleri, oyun oynatacakları ortamlar yaratın. Arkadaş ilişkilerinde onları destekleyin. Oyun parklarına gitmek belki ev bahçeleri olabilir veya kreşler olabilir. Bu durum sizin olanaklarınıza göre şekillendireceğiniz bir durumdur.
√ Çocuklarınızı spora yönlendirin. Spor yapmanın çocuğunuza birçok yönden faydaları vardır; fiziksel, zihinsel, ruhsal ve sosyal gelişimleri için son derece önemli ve gerekli bir aktivitedir. Spor dalı seçiminde çocuğunuzun ilgi ve yeteneklerine göre bir seçim yapılması çocuk için durumu daha keyifli hale getirecektir.
√ Evde ailecek vakit geçirin. Çocuğunuz ile onun keyif aldığı aktiviteler yapmaya özen gösterin. Birlikte oyun oynanabilir, resim yapılabilir, yapboz yapılabilir gibi.
√ Çocuğunuz akran gruplarında iletişim kurmada, başlatmada ve sürdürmede güçlük çekiyorsa sosyal beceri eğitimlerinde yararlanılabilir. Bu konuda okulun psikolojik danışmanından yardım alabilirsiniz.
√ Bu yöntemlerin hepsini yaptığınız halde çocuğunuz giderek televizyona, bilgisayar oyunları gibi teknolojik aletlere ve internete bağımlı hale geldiğini ve bu mevcut durumun çocuğunuzu olumsuz etkilediğini (akademik, sosyal yaşamı gibi) gözlemliyorsanız bir profesyonelden yardım isteyebilirsiniz.

Psk. Dan Sevdenur ÖZDİL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir